Garść niestandardowych porad na temat sukni ślubnej

Poniżej zestawienie przydatnych i niestandardowych wskazówek które mogą okazać się użyteczne podczas wyboru tej jednej jedynej wymarzonej sukni ślubnej. Nie zawsze mówi się o nich w salonach mody ślubnej, nie każda Panna Młoda będzie więc ich świadoma. Na co (poza standardowymi wymaganiami) warto zwrócić uwagę?

gorset sukni ślubnej

1. Gorset

Po co gorset w sukni ślubnej?

Niektórzy uważają go za zamierzchłość dawnych czasów, innym wydaje się, że służy tylko do ograniczania naszej swobody i oddychania. Jaka tak na prawdę jest jego funkcja? Suknia ślubna jest zwykle dużo cięższa niż krótkie sukienki na inne okazje, do których przywykłyśmy. W nich ciężar materiału rozkłada się na głównie na szelkach sukienki. W przypadku sukni ślubnej ciężar jest już znaczący i gdy będą miały go udźwignąć jedynie cieniutkie szeleczki sukni ślubnej (a przecież takie się zdarzają) - mogą nas po prostu obetrzeć. Aby uniknąć takiej sytuacji bardzo często stosuje się gorset, na którym opiera się cały ciężar sukni ślubnej.
Ponadto, chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że gorset wyszczupla sylwetkę.

gorset w sukni ślubnej

Co z oddychaniem w gorsecie?

Gorset to element sukni ślubnej, który możemy regulować. Można go związać luźniej bądź ciaśniej, po kilku przymiarkach poczujesz jak jest Ci najwygodniej. Nikt nie zakłada, że w dniu ślubu przestaniesz oddychać :)

Co gdy nie chcę gorsetu w sukni ślubnej?

Nie ma problemu - da się to obejść :) Jeżeli suknia jest lekka (np z muślinu) nie ma konieczności odciążania szelek sukni. Jeżeli górna część sukni jest zabudowana, ciężar sukni ślubnej zapewne będzie się opierał na całej górnej części (a nie tylko na szeleczkach), więc ryzyko obtarcia nie jest aż tak duże.
Pamiętaj, że gorset nie zawsze jest widoczny - w większości przypadków producenci sukien ślubnych ukrywają go wewnątrz sukni ślubnej.
Jeżeli mimo wszystko marzysz o sukni z odkrytymi plecami (a takie nie będą miały gorsetu, bo gdzie?) na cieniutkich szeleczkach, to zadbaj przynajmniej o dobre dopasowanie w pasie, które umożliwi choć częściowe odciążenie górnej partii sukni ślubnej.

2. Koło

Również temat dość kontrowersyjny - w niektórych salonach mody ślubnej spotkałam się z opinią, że już ich się nie stosuje. W innych - są nieodłącznym elementem prawie każdej sukni ślubnej. Jaka jest różnica między suknią z kołem i bez koła?

  • wizualna - suknia z kołem ma stałą szerokość i zawsze wygląda podobnie (niezależnie od wiatru czy naszych ruchów), jest też wizualnie większa; suknia bez koła jest bardziej zwiewna, jej wygląd zależy od warunków atmosferycznych i naszych ruchów, jest wizualnie mniejsza,
  • estetyczna - jednym bardziej podoba się typowa dostojna księżniczka na kole, inni wolą skromniejszą i zwiewniejszą wersję,
  • użytkowa - koło stwarza nam przestrzeń wewnątrz sukni ślubnej, w której możemy poruszać się, tańczyć, chodzić bez wplątywania się w warstwy sukni; brak koła powoduje natomiast pewien dyskomfort przy poruszaniu się - materiał będzie wplątywał się nam między nogi i przeszkadzał podczas wykonywania wielu ruchów, więc w tym wypadku najlepiej jedną ręką przytrzymywać materiał sukni (dyskomfort będzie bardziej odczuwalny w przypadku sukni złożonej z wielu warstw)
koło w sukni ślubnej

Warto tutaj dodać, że współczesne koła do sukien są dużo bardziej elastyczne i lżejsze niż te, które znamy z filmów historycznych :)

3. Koronka u samego dołu sukni ślubnej


Mierząc suknie w salonie sukien ślubnych spróbuj zakręcić się tak jak podczas obrotu w tańcu. Ciekawym aspektem w kontekście obrotów jest dół sukni ślubnej. Koronka na samym dole sukni ślubnej dodaje jej nieco gramów i sprawia, że suknia nie będzie obracała się już tak spektakularnie. Oczywiście suknia nadal się podniesie, ale nabierze trochę innego kształtu. Wiadomo, nie jest to rzeczy krytyczna czy najważniejsza, ale jeśli marzysz o zjawiskowych zdjęciach z tańca i obrotów, warto być świadomym jak będzie wtedy wyglądała suknia ślubna :) 

4. Rękawek

Przed ostateczną decyzją o zakupie sukni ślubnej spróbuj podnieść w niej ręce :) Dzień ślubu to Twój dzień, w którym powinnaś się tańczyć, bawić i nie krępować swoich ruchów. Wiele sukien ślubnych z rękawkiem, długim rękawem, bądź rękawem 3/4 bardzo mocno ogranicza ruchy Pannie Młodej, co sprawia, że czasem może mieć trudności nawet z przytuleniem gości składających życzenia. Pamiętaj, że w salonie sukien rękaw nie jest jeszcze dopasowany do szerokości Twojej ręki, a żeby dobrze wyglądał, musi idealnie do niej przylegać. Zatem nawet jeśli podczas przymiarek wydaje Ci się, że rękaw jest wygodny i komfortowy, zastanów się czy na pewno taki będzie jak zostanie zwężony.
rękawek sukni ślubnej


5. Tren

Tren to atrybut sukni ślubnej, który bardzo ładnie prezentuje się podczas wchodzenia i wychodzenia z kościoła, podczas sesji ślubnej i.... na tym jego rola się kończy. Większość Panien Młodych na wszystkie inne okoliczności podpina bądź odpina tren z sukni ślubnej, gdyż chodzenie i tańczenie z nim jest po prostu niewygodne (a nawet bywa niebezpieczne :) ) Jak zatem łatwo zauważyć przez większość czasu (a także na większości zdjęć czy ujęć z filmu) suknia będzie prezentowana bez trenu lub z podpiętym trenem. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie jak suknia wtedy wygląda. Niektóre Panny Młode zapominają o tym fakcie, koncentrując się jedynie na uroku jaki daje długi i dostojny tren. Osobiście uważam, że ten dodatek należy dobrze przemyśleć i zastanowić się czy podoba nam się "kaczy kuper" w przypadku większości księżniczek czy "odstające rogi" w sztywniejszych sukniach.

tren w kościele


A jakie są Wasze niestandardowe porady i doświadczenia związane z sukniami ślubnymi?

Komentarze

Popularne posty