Fakty i mity na temat wesela w remizie strażackiej


Jednym remiza strażacka kojarzy się z typowym wiejskim weselem z dawnych lat, inni widzą w niej sposób na znaczne ograniczenie ślubnych wydatków. Jak to jest z tą remizą strażacką? Czy warto rozważyć organizację wesela w takim miejscu? Dzisiaj postaramy się obalić powszechne fakty i mity na temat przygotowania przyjęcia weselnego w remizach weselnych.

wesele w remizie

Fakt: wesele w remizie jest tańsze


Wynajęcie remizy strażackiej to znacznie niższy koszt niż wynajęcie sali weselnej (w dodatku rzadko spotyka się możliwość wynajęcia samej sali, bez obsługi i wyżywienia). W zależności od wielkości i standardu remizy może to być koszt zaledwie kilkuset złotych. Do tego oczywiście należy doliczyć koszt posiłków, napoi, obsługi kucharskiej i kelnerskiej, dekoratorki, ale biorąc pod uwagę koszty standardowe zwykle i tak powinno wyjść mniej niż uśrednione 150-250zł za talerzyk w typowej sali weselnej. Dodatkowo w tym przypadku mamy możliwość zaoszczędzenia poprzez wykonanie części rzeczy samodzielnie lub z pomocą najbliższych. Zamiast dekoratorki ozdoby można wykonać na własną rękę lub zlecić to utalentowanej kuzynce, która zrobi to z ogromną satysfakcją. Podobnie można rozwiązać sprawę obsługi – gotowanie powierzyć sprawdzonym lokalnym kucharkom, a obsługę kelnerską sąsiadkom. Oczywiście nikt nie powiedział, że zrobią to charytatywnie, ale ich stawka zapewne będzie dużo niższa niż standardowy koszt za przyjęcie weselne. Produkty najlepiej zakupić w większej ilości w lokalnej hurtowni.

Mit: na weselu w remizie panuje wiejska atmosfera

Atmosfera na weselu zależy od nas i od tego jak wszystko przygotujemy, bądź zlecimy. Typowo wiejskie wesele możemy urządzić zarówno w sali weselnej dobierając odpowiednie dodatki i dbając o odpowiedni klimat, jak i w remizie. To samo działa w drugą stronę – w remizie też można urządzić wesele z klasą. Jak? Dużo zależy od muzyki i zabaw w trakcie wesela. Należy także zadbać o profesjonalne dekoracje, elegancką zastawę stołową, dobrej jakości obsługę i ciekawe posiłki. Dobrym pomysłem jest wypożyczenie narzutek na krzesła (jeśli nie ma na stanie ww remizie), które pozwolą stworzyć bardziej elegancki klimat. Nie można również zapominać o czystości – zarówno stoły jak i toalety powinny być czyste i zadbane.

napis welcome

Mit: wesele w remizie to obciach

Ten mit zapewne wywodzi się z poprzedniego. Każdy organizuje wesele w takim stylu, jaki preferuje, a lokal zawsze można dostosować do naszych potrzeb (poprzez zmianę wystroju, kwiatów, układu stołów, zastawę itp.). Jednym podoba się wesel tradycyjne z zachowaniem wszelkich lokalnych zwyczajów, inni wolą postawić na nowoczesność. Ani jeden ani drugi styl nie powinien podlegać dyskusji i ocenie.

Fakt: organizacja wesela w remizie będzie nas kosztowała dużo więcej pracy

Ilość pracy i organizacji podczas wesela w remizie jest zdecydowanie większa niż wtedy, gdy decydujemy się na typową salę weselną. Moim zdaniem to jest jeden z głównych czynników, dla którego pary rezygnują z organizowania wesela w remizie strażackiej. Organizując wesele na własną rękę musimy pamiętać o wybraniu wszystkich usługodawców, zgraniu i zsynchronizowaniu ich w czasie. Do naszych obowiązków będą również należały zakupy – zarówno napojów alkoholowych, jak i ciast, deserów, jak również produktów potrzebnych do przygotowania dań ciepłych oraz zimnej płyty. Wszystko musi być dobrze przemyślane, bo pominięcie choćby jednego składnika może okazać się kluczowe. My odpowiadamy za obsługę, jakość i dekoracje, a także za czystość. Jeśli nie chcemy zatrudniać większej liczby osób oznacza to ogrom pracy w tygodniu poprzedzającym wesele – na naszej głowie znajdą się dekoracje, ułożenie i nakrycie stołów, pomoc w kuchni. Z tej przyczyny raczej nie jest to opcja dla osób mniej zorganizowanych albo tych, które przed ślubem chcą odpocząć i skupić się bardziej na ceremonii.

Fakt: organizacja wesela w remizie wymaga większego zaangażowania wszystkich członków rodziny

Ten fakt nierozerwalnie łączy się z poprzednim – jeśli z jakiś przyczyn nie chcemy zatrudniać sztabu fachowców, a same nie jesteśmy przecież w stanie zrobić wszystkiego i być wszędzie – nieuniknione jest zaangażowanie rodziny lub przyjaciół. Nie da się ukryć, że tak duże przedsięwzięcie jak organizacja wesela, wymaga dużej liczby zaangażowanych osób i nie da się tego obejść. Pytanie tylko do nas: czy chcemy kupić sobie więcej spokoju zatrudniając fachowców czy postawimy na pomoc najbliższych.

dużo więcej pracy

Fakt: trudniej kontrolować obsługę i usługodawców organizując wesele na własną rękę

Decydując się na wesele w specjalnie przygotowanej do tego celu sali weselnej, zawsze mamy świadomość, że nad porządkiem będzie czuwał manager danego lokalu. On zarządzi swoim zespołem, dopilnuje żeby było czysto, z klasą i na czas, a w razie wystąpienia ja problemów  (np. gdy skończą się napoje na stołach) możemy się do niego udać, a on załatwi resztę. W remizie strażackiej co do zasady nie ma managera sali (chyba że go zatrudnimy albo mianujemy kogoś zaufanego), więc sami będziemy musieli sprawdzać czy wszystko jest w porządku. Może nie jest to zadanie nadzwyczaj wymagające, ale w tym wyjątkowym dniu, w natłoku emocji, wydarzeń i obowiązków, łatwo o tym zapomnieć.


Fakt: na wesele w remizie czeka się krócej

Z uwagi na rosnącą popularność typowych sal weselnych, zmniejszył się czas oczekiwania na wolny termin w remizie strażackiej. Bardzo często możemy dowolnie wybrać miesiąc i dzień, bo obłożenie jest naprawdę dużo mniejsze. Z tego powodu remizy strażackie stają się ciekawą alternatywą dla osób, które nie wyobrażają sobie ślubu w dniu innym niż sobota i w miesiącu odmiennym niż wiosenny lub letni. Jest to więc ciekawy pomysł dla tych par, które nie chcą czekać na swój ślub kilku lat.

Wskazówki na temat kryteriów wyboru lokalu na wesele tutaj: Jak wybrać salę weselną?

Komentarze

Popularne posty