Jak wybrać salę weselną?


Sala weselna, bo o niej dzisiaj będzie mowa, to najczęściej pierwszy punkt przygotowań weselnych. To do niej zazwyczaj dopasowujemy resztę usługodawców, a czasem nawet charakter przyjęcia.  Od jej układu, wielkości i lokalizacji zależy zadowolenie gości i przede wszystkim Wasze wspomnienia. Jak wybrać tą jedną jedyną wymarzoną?

sala weselna

Jak dużej sali potrzebujecie?

To jest pierwsze pytanie, na które musicie sobie odpowiedzieć zanim rozpoczniecie poszukiwania idealnej sali weselnej – ilu mniej więcej gości się spodziewacie? Oczywiste jest, że nie jesteście w stanie podać w tym momencie ile dokładnie osób zaprosicie (ani tym bardziej ile z zaproszonych gości się pojawi), ale musicie mniej więcej oszacować - czy będzie to raczej 50, 100 czy 300 osób? To zdecydowanie zawęzi liczbę sal do rozważenia, bo każda sala przygotowana jest na konkretną liczbę gości. Nawet jeśli uda się Wam wcisnąć 200 osób do lokalu na 100 osób, to nikt nie będzie się tam czuł komfortowo, bo będzie po prostu za ciasno. Działa to również w drugą stronę – 50 osób w sali na 150 będzie wyglądało bardzo skromnie i stworzy odczucie pustki, goście będą mieli wrażenie, że „nikt się nie bawi”. Warto mieć na uwadze, że niektóre lokale mają określoną minimalną liczbę gości, za którą musicie zapłacić nawet gdy na Wasze wesele przyjdzie mniej osób.


dekoracje sali weselnej

Ile jesteście w stanie zapłacić?

To jest ważne pytanie, bo jeśli marzycie o weselu na zamku, gdzie ceny są dwa razy wyższe niż gdziekolwiek indziej, a Wasz budżet jest bardzo mocno ograniczony, to powinniście rozważyć jeszcze inne opcje. Czasem w pobliżu może znajdować się prześliczna sala w stylu zamkowym (jeśli akuratnie o takim marzycie), która zaoferuje niższe ceny. Warto mieć na uwadze, że nawet 10zł różnicy w cenie na osobę przy 100 zaproszonych gościach, da nam kwotę 1000zł! Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie wesela nigdzie indziej, tylko w najdroższej sali w okolicy i tylko tam naprawdę poczujecie się szczęsliwe, może warto ponegocjować? Czasem istnieje możliwość zmniejszenia ceny poprzez ograniczenie liczby serwowanych posiłków albo zrezygnowanie z dodatkowych ozdób. Warto przejrzeć kalendarz, niektóre lokale oferują niższe ceny poza głównym sezonem (maj-październik) albo w dni inne niż sobota.

stół Pary Młodej

Co uwzględnia cena?

Przy okazji rozważań na temat tego ile jesteście w stanie zapłacić za przyjęcie weselne, warto zapytać lub sprawdzić co uwzględnia podana cena od osoby. W większości przypadków są to: posiłki (3-5 posiłków w ciągu całego przyjęcia), szwedzki stół, ciasta na stołach, skromne dekoracje, napoje. Niektóre lokale oferują dodatkowo wiejski stół lub stół z owocami morza czy bardziej wymyślne dekoracje. Podczas rozmowy z managerem sali, zawsze należy spytać o dodatkowe opłaty, często spotyka się dodatkową opłatę korkową (za każdą butelkę wódki), opłatę za roznoszenie wódki (jeśli jest za to odpowiedzialny pracownik lokalu), opłatę za dodatkowy stół (szwedzki, wiejski, owoce morza, słodki, candy itp.). W jednym lokalu spotkałam się również z opłatą za utylizację butelek po wódce, więc pamiętajcie, żeby zawsze dopytać o dodatkowe koszty aby uniknąć niemiłych niespodzianek w trakcie i tuż po weselu.

jedzenie na weselu

Czy organizowane są dodatkowe atrakcje?

Na pewno ogromną wygodą jest skorzystanie z usług managera sali w kwestii dodatkowych atrakcji. Mamy wtedy pewność, że usługodawca już wcześniej pracował w danym lokalu weselnym i go zna. Prawdopodobnie świadczone usługi są już sprawdzone i pewne. Często sale weselne mają wynegocjowane lepsze ceny, więc warto zapoznać się z ofertą (oczywiście po uprzednim przeanalizowaniu rynku w kwestii cen i zakresu świadczonych usług). Co mogą uwzględniać dodatkowe atrakcje organizowane za pośrednictwem sali weselnej? Tak naprawdę wszystko – począwszy od  fontanny czekolady, tortu weselnego, paczek z ciastami, aż po bardziej wymyślne - takie jak barman, pokaz sztucznych ogni, puszczanie balonów z helem, animatorzy dla dzieci.

Świniak jako atrakcja na weselu


Kiedy jest wolny termin?

To pytanie chyba każdemu narzuca się z automatu – jeśli w sali nie ma wolnego terminu w interesującym nas okresie – nikt nam go nie stworzy. Tak jak już wspomniałam, warto rozważyć przyjęcie w inny dzień tygodnia niż sobota albo skorzystać z długiego weekendu, można również pomyśleć o ślubie w mniej popularnym okresie.  Jeśli jednak nie chcemy organizować naszej uroczystości w środę czy czwartek, a ślub zimą kojarzy nam się tylko z ciapą i pluchą, musimy mieć na uwadze standardowe terminy pożądane przez większość Młodych Par. Warto pamiętać, że czasem terminy się zwalniają, więc jeśli bardzo zależy nam na konkretnym lokalu, można próbować kontaktować się regularnie z managerem sali w celu sprawdzenia dostępności.

Gdzie?

Najwygodniej jeżeli sala weselna będzie znajdowała się w niedalekiej odległości od kościoła lub urzędu stanu cywilnego, w którym odbędzie się uroczystość zaślubin. Co oznacza pojęcie „niedaleka odległość”? Dla mnie jest to maksymalnie 30 minut samochodem, ale każdy może dostosować to pojęcie do swoich potrzeb i wymagań. Należy pamiętać, że im dalej od miejsca ślubu, tym bardziej zmęczeni i znudzeni będą nasi goście. Część z nich może się również zgubić po drodze albo dojechać z opóźnieniem (z uwagi na korki, objazdy, utrudnienia).
Analizując lokalizację sali warto również rozważyć w jakim otoczeniu się znajduje – czy blisko jest jeziorko, las, łąka, polana albo choćby ławeczki i plac zabaw dla dzieci. Ładny ogród może stanowić piękne tło dla szybkiej sesji plenerowej, na którą wygospodarujecie czas w trakcie przyjęcia lub na drugi dzień. Dla gości będzie to ogromny plus, że mogą wyjść z lokalu, odpocząć w ciszy, przejść się lub zapalić papierosa ale pamiętajcie również, że duży piękny teren zielony dookoła w połączeniu ze śliczną pogodą oznacza, że bardzo wielu gości (przynajmniej dopóki będzie jasno) spędzi czas na zewnątrz zamiast bawić się na sali.


 Jaki jest układ sali?

To jest kwestia, nad którą większość par nie zastanawia się podczas wyboru lokalu, a od niej zależy jak goście będą się bawić i czy będą mogli ze sobą rozmawiać. Podchodząc do tematu dość ogólnie możemy podzielić układy sal weselnych na dwa typy:
  •        Osobna sala do tańczenia, osobna do siedzenia
  •        Jedna sala do tańczenia i siedzenia

Wiadomo, czasem są to układy mieszane, czasem te sale są połączone, czasem całkowicie osobne. Dla uproszczenia możemy przyjąć powyższy podział, aby zaprezentować główne różnice, a są to:
  •        Głośność – gdy mamy dwie osobne sale, jedna służy do tańca i na niej głośno gra muzyka, a druga do jedzenia, picia i rozmawiania. W sytuacji, gdy mamy jedną salę, która służy i do zabawy i do siedzenia, może okazać się, że osoby siedzące obok siebie muszą krzyczeć, aby się usłyszeć, co zdecydowanie utrudnia konwersowanie.
  •    Udział w zabawie – mając jedną salę, wszyscy w każdym momencie mogą stać się uczestnikami zabawy. Każdy widzi co się dzieje na parkiecie i w dowolnym momencie jest w stanie dołączyć.

Oczywiście tu także wszystko można dostosować i z każdej sytuacji da się wybranąć. Zawsze możemy poprosić zespół muzyczny, żeby grał trochę ciszej, bądź pomyśleć o wydzielonej strefie relaksu przeznaczonej na rozmowy. Najważniejsze, żeby być świadomym wad i zalet obu układów, żeby móc zawczasu zaplanować jak do nich podejść.

sala weselna

Czy Wam się podoba?

Ostatnie pytanie na które musicie sobie odpowiedzieć sami – czy sala odpowiada Waszym preferencjom? Zwykle wiadomo to już od samego przekroczenia progu lokalu, czy sala jest ładnie urządzona, czy pasuje do nas i naszego stylu. Niektórzy mogą źle się czuć np. w stylu góralskim czy rustykalnym i nawet jeśli pozostałe uwarunkowania lokalu będą nam odpowiadać, nie zdecydują się na daną salę. To samo działa w drugą stronę – niektórzy mogą nie odnaleźć się w „przestrojonej” pozłacanej sali, która może przytłoczyć parę młodą.

sala weselna

Wybór odpowiedniego lokalu na przyjęcie weselne nie jest sprawą prostą i należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Nie dajcie się więc pośpieszać i nie wpadajcie w panikę, bo ona zawsze jest złym doradcą.  Na spokojnie przeanalizujcie za i przeciw każdej sali weselnej, a Wasz wybór na pewno będzie trafny. Ze swojej strony życzę dużo cierpliwości i powodzenia!

Komentarze

Popularne posty