Czy zostaniesz moją druhną?


Świadkowa to agentka od zadań specjalnych: prawa ręka panny młodej, krytyk, planista i na dodatek pocieszycielka w ciężkich chwilach. Jak wybrać osobę, która podoła wszystkim obowiązkom i na dodatek śmiertelnie się na nas nie obrazi? Jakimi obowiązkami możemy ją obarczyć i czy trzeba ją jakoś nagradzać? O tym wszystkim dzisiaj :)

najlepsza druhna

Raz, dwa, trzy… moją druhną zostaniesz TY!

Od czego zacząć? Po pierwsze – jedna czy więcej? W Polsce najczęściej wybierana jest jedna Świadkowa, ale zachodni trend całego wianuszka druhen coraz bardziej przebija się i w naszych stronach.  Jak zatem zidentyfikować tą najodpowiedniejszą na tą zaszczytną funkcję osobę? Większość osób od zawsze wie kto będzie tą jedną jedyną i nie wyobraża sobie obsadzenia nikogo innego w tej roli. Jeśli jednak zaliczasz się do tej drugiej grupy, pamiętaj, że dobra druhna musi przede wszystkich Cię lubić :) Musi to być osoba życzliwa, która bez zawahania znajdzie czas na oglądanie sukien, wyszukiwanie zdjęć najlepszej fryzury czy makijażu. Ma to być osoba, która więc będzie miała czas i chęci Ci pomóc i doradzić. Dobrze by było, żeby przy tym była zorganizowana, bo to zdecydowanie ułatwi załatwianie wielu spraw – niektóre obowiązki będziesz mogła jej powierzyć (oczywiście nie wszystkie, to w końcu nie jej ślub!). 

Jeżeli ma to być większa grupa druhen należy pamiętać o kilku istotnych aspektach:
  • liczba druhen i drużbów powinna być mniej więcej podobna dla zachowania symetrii (zastanów się czy Twój Narzeczony będzie chciał angażować tylu kolegów)
  • przemyśl, jak rozwiążesz kwestię sukien dla druhen – jeżeli mają być takie same to kto za nie zapłaci? Kto je wybierze i co jeśli nie dojdziecie do porozumienia?
  • czy są to osoby Ci bliskie i z którymi masz dobry kontakt? (To pytanie może wydać się absurdalne, ale wbrew pozorom zdarzają się Panny Młode wybierające na druhnę nielubianą koleżankę bądź kuzynkę)Większa liczba ma plusy w postaci ślicznych zdjęć grupowych, efektownego wejścia i wyjścia z kościoła. Niektóre panny jednak cenią sobie bardziej skupienie całe uwagi na sobie i nie chcą, żeby inne dziewczyny „plątały” się między nimi w kościele. Twój wybór będzie również zależał od charakteru ceremonii i przyjęcia.


Kwestie formalne

Zgodnie z polskim prawodawstwem świadkiem na ślubie może zostać każda pełnoletnia osoba, która legitymuje siędowodem osobistym.

Jako ciekakowstkę dodam, że choć przyjęło się mówić druhna oraz drużba i zwykle to kobieta jest świadkową Panny Młodej, a mężczyzna Pana Młodego, nie musi to być regułą. Nie ma sztywnych zasad regulujących tą kwestię, mogą to być zatem dwie kobiety lub dwóch mężczyzn.

Obowiązki Świadkowej

NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO!  Nie można nikogo do niczego zmusić i to, że Twoja przyjaciółka z chęcią się zgodziła nie musi wcale oznaczać, że będzie Ci pomagać w organizacji. To Twój ślub i Twoje wesele, więc jeśli oczekujesz pomocy należy o to poprosić, a nie wymagać :) Generalnie funkcja świadka może ograniczyć się wyłącznie do obecności na ceremonii i złożeniu podpisu, ale przyjmuje się zgodnie ze zwyczajami, że jest to również organizacja wieczoru panieńskiego i pomoc przy odbieraniu prezentów. Jeśli jest to zaufana osoba możesz także poprosić ją o pomoc w wyborze sukni ślubnej, fryzury czy nawet paznokci, a także wszystkich innych detali związanych z przyjęciem. Być może Narzeczony nie może już słuchać o kolorach kokard, a ona z chęcią przejdzie z Tobą przez całą gamę róży i fioletów? :)
obowiązki druhny

Jak poprosić?

To jest wbrew pozorom dość trudne zadanie, jeżeli z jakiś względów chcemy wziąć na druhnę osobę, z którą nie mamy najlepszego kontaktu. Jedną z opcji jest zapytanie przy okazji wręczania zaproszenia na ślub lub też innego spotkania na neutralnym gruncie i w spokojnych warunkach. Na pewno nie najlepszym wyjściem jest pytanie w szerszym gronie osób, bo postawimy ją w niezręcznej sytuacji - bez możliwości odmowy. Choć wyda Ci się to pewnie dziwne - nie każda znajoma będzie skakać ze szczęścia na myśl o świadkowaniu na Twoim ślubie i to też trzeba to uszanować :)
Jeżeli jest to osoba, z którą mamy świetny kontakt - problem praktycznie sam się rozwiązuje. Taką koleżankę możemy zapytać nawet tuż po zaręczynach.
Ciekawym pomysłem są prezenty przygotowywane na tą okazję - myślę, że spotkają się z ciepłm odbiorem i sam fakt zostanie doceniony. Niewielki upominek można również podarować po weselu jako podziękowanie za trud znoszenia naszych fochów i humorków :) 
Co może być takim prezentem? Bransoletka z ciekawym grawerem, uroczy notesik, śmieszy kubek czy filiżanka. Najważniejsze, żeby pasował do osoby odbarowanej i oczywiście w jakiś sposób (np poprzez napis) wiązał się z naszym ślubem.

prezent dla świadkowej

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przede wszystkim - pamiętaj, że świadkowa to nie jest niewolnik ani osobista wedding planerka :) Większość bliskich Ci osób będzie się świetnie bawić pomagając Ci w ogarnięciu przedślubnego chaosu, ale nie możesz też za bardzo jej obciążać, bo nie spodoba się to ani jej ani Tobie - efekt jej pomocy może nie być taki jak oczekiwałaś. 

Komentarze

Popularne posty