Zespół muzyczny kontra DJZespół czy didżej? – to jedno z najczęściej zadawanych pytań podczas organizacji wesela. Oprawa muzyczna to jedna z najważniejszych kwestii - odpowiednio dobrana nada ton uroczystości weselnej,  stworzy wyjątkowy klimat i wpłynie na jej przebieg. Jak więc sprostać temu wyzwaniu?

muzyka na wesele

Zespół muzyczny

Niezaprzeczalne atuty zespołu muzycznego

Na pewno jest to bardziej tradycyjna forma, na którą w większości przypadków chętni są również rodzice Państwa Młodych. Muzyka grana na żywo jest niecodzienna i zwykle bardziej interesująca, dobry zespół potrafi wręcz „porwać” ludzi do tańca swoją energią i temperamentem. Zespół jest też bardziej efektowny (panny mogą liczyć na „oczko” od atrakcyjnego perkusisty 😉 ) i robi większe wrażenie. Chyba nie muszę dodawać, że muzyka na żywo potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat, którego nie da się odtworzyć muzyką z płyty. Wybór zespołu z pewnością będzie oczywisty dla osób, które chcą aby muzyka towarzyszyła im od samego początku – błogosławieństwa, w drodze do kościoła i na salę weselną.

zespół muzyczny na wesele

Jakie są minusy wyboru zespołu muzycznego?
Największym minusem jest zazwyczaj koszt usługi (oczywiście – można znaleźć droższego DJ i tańszy zespół) wynikający z zaangażowania większej liczby osób. Zespół muzyczny liczy zwykle ok. 5-6 osób, co musi wiązać się z większymi kosztami. Nie możemy także zapominać o posiłkach dla muzyków, co stanowi dodatkowy koszt. Ponadto, muzycy nie są w stanie grać non stop i potrzebują przerw. Tutaj ważne jest wcześniejsze uzgodnienie z zespołem jak długie będą przerwy i czy mogliby np. w ich trakcie puścić muzykę z płyty. Dodatkowo, co dla niektórych osób może okazać się istotne – muzycy grają „po swojemu” i ich wersja Waszej ulubionej piosenki czasem może nieznacznie odbiegać od oryginału. 

Zespół muzyczny =disco polo?

Wiele osób odrzuca wybór zespołu muzycznego ze względu na mylną opinię ,iż grają oni tylko disco polo i ludowe przyśpiewki. Tutaj muszę zdecydowanie sprostować tą opinię – oczywiście istnieją zespoły grające wyłącznie taki rodzaj muzyki i jest w tym pewien urok (szczególnie gdy ktoś lubi takie klimaty), ale na rynku możemy znaleźć całe mnóstwo kapel weselnych, które w swojej ofercie mają inne style muzyczne. Dlatego jeśli odrzucasz zespół muzyczny ze względu na wspomnienia wesela dalekiej kuzynki w stylu disco polo, rozglądnij się, spróbuj znaleźć grupę specjalizującą się w Waszym ulubionym stylu muzycznym.

zespół muzyczny na wesele

A może jednak DJ?

To co stanowiło największy minus zespołu, jest niezaprzeczalnym atutem didżeja – cena. Tak jak pisałam powyżej, możliwe jest znalezienie DJ droższego niż zespół, ale uśredniając - jest to tańsza opcja, docenią ją z pewnością osoby z niższym budżetem ślubnym lub organizujące mniejsze wesela. Często nie zdajemy sobie także sprawy z tego, że stanowisko DJ zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż podest dla muzyków, co może okazać się istotne w przypadku wesel w mniejszych lokalach, w plenerze lub jurcie. Piosenki puszczane z płyty będą brzmiały dokładnie tak jak je znamy i pamiętamy w oryginale. Co ważne – DJ ma ogromny repertuar, bo tak naprawdę nic go nie ogranicza (w przeciwieństwie do zespołu muzycznego nie musi znać tekstów piosenek na pamięć) i jeśli w trakcie wesela będziemy chcieli zmienić rodzaj granej muzyki raczej nie będzie z tym problemu..

Wady decyzji

DJ odtwarza muzykę, nie śpiewa jej (choć czasami pojawiają się takie hybrydy jak śpiewający didżej – warte rozważenia), więc nie jest w stanie stworzyć takiego klimatu jak zespół muzyczny. Oczywiście może mieć swoje wtrącenia w trakcie zabawy weselnej (jak „zapraszam wszystkich do zabawy”, „wszystkie ręce w górę”), ale nie przekaże takiej energii w trakcie zabawy jak kapela, nie wywoła też tylu emocji. Na pewno trudniej wybrać dobrego didżeja ze względu na ograniczone możliwości weryfikacji jego umiejętności. Zespoły muzyczne często mają pokazowe utwory na swoich stronach internetowych i youtube, a wybierając DJ możemy albo liczyć na doświadczenie i opinie znajomych albo na szczęśliwy traf 😉
DJ na wesele

Podsumowanie

Zespół vs DJ

Co wybrać?

Bez względu na to co wybierzecie, najlepiej będzie zobaczyć muzyków podczas pracy, dlatego jeszcze przed podpisaniem umowy zapytajcie czy grają gdzieś w okolicy, być może to rozwieje Wasze wątpliwości bądź utwierdzi w przekonaniu, że to najlepszy wybór? 

Oczywiście decyzja należy do Was. Jedno i drugie rozwiązanie posiada niezaprzeczalne plusy i minusy i tylko Wy możecie ocenić, które aspekty są dla Was najważniejsze.  Z mojej perspektywy największe wrażenie na gościach robi dobry zespół muzyczny, jednak w przypadku jakichkolwiek wspomnianych wyżej ograniczeń wybór DJ nie będzie złym pomysłem. Zabawa przy muzyce z płyty będzie dobra, wesele na pewno udane, ale jeśli chcecie, żeby Wasi goście zapamiętali świetną zabawę i niepowtarzalny klimat – zainwestujcie w DOBRY zespół muzyczny! 😉

White and Pink Floral Freestanding Letter Decor

Komentarze

Popularne posty